به دستور اوباما، ناسا به ماه برنمیگردد...

ناسا، سازمان هوافضای آمریکا، تاکنون 9 میلیارد دلار خرج این برنامه کرده است.
ایسنا: باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، پروژه بازگشت فضانوردان به کره ماه را لغو کرد.

در برنامه موسوم به «صورت فلکی» (کانستلیشن) ساخت راکت های جدید و یک کپسول خدمه به نام «اورایون» برای بردن فضانوردن به سطح کره ماه تا سال 2020 پیش بینی شده بود؛ اما اوباما در جریان اعلام برنامه بودجه 2011 گفت که این پروژه بیش از حد پرهزینه بوده و از برنامه عقب است و در آن نوآوری کافی وجود ندارد.

ناسا، سازمان هوافضای آمریکا، تاکنون 9 میلیارد دلار خرج این برنامه کرده است.

اوباما گفت که برنامه «صورت فلکی» باعث تضعیف سایر فعالیت های ناسا از طریق تخلیه منابع مالی آنها می شود. او در عوض قصد دارد بخش پرتاب را به بخش خصوصی بسپارد.

جیم کولنبرگر، مسوول دفتر امور دانش و فن‌آوری در کاخ سفید گفت: «هرچند ما درحال لغو برنامه «صورت فلکی» هستیم، اما این به معنی لغو بلندپروازی هایمان نیست!»

او افزود: «این گامی به عقب نیست. فکر می کنم عقبگرد می بود اگر سعی می کردیم برنامه فرود 40 سال قبل بر ماه را با استفاده از فن‌آوری‌های عمدتا متعلق به دیروز بازآفرینی کنیم.»

این تصمیم برای لغو برنامه «صورت فلکی» به سرعت با محکومیت آن دسته از اعضای کنگره روبرو شد که نمایندگی نیروی کار متکی به این پروژه را به عهده دارند.

پروژه بازگشت انسان به ماه در پی انهدام سال 2003 شاتل کلمبیا که باعث مرگ هفت فضانورد در جریان بازگشت آنها به جو زمین شد، از سوی جورج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا اعلام شد.

هدف، بازنشسته کردن ناوگان شاتل و جایگزینی آن با یک سفینه و راکت های تازه بود که قابلیت حمل انسان به نقاطی ورای مدار زمین را داشته باشد؛ اما منتقدان می گویند که این برنامه هرگز از بودجه درستی برخوردار نبود و وقتی به مشکلات فنی برخورد، به تدریج از برنامه زمانی هم عقب افتاد.

ناسا علاوه بر 9 میلیارد دلاری که تاکنون خرج این برنامه کرده باید دو و نیم میلیارد دیگر نیز خرج بستن آن کند.

برنامه بودجه اوباما، شش میلیارد دلار اضافی طی پنج سال آینده به ناسا اخصاص می دهد که کل تعهد آن طی پنج سال را به 100 میلیارد دلار می رساند.

رئیس جمهوری آمریکا می خواهد که 500 میلیون دلار دیگر در سال 2011 صرف تشویق شرکت های خصوصی برای کمک به جلب آنها به سوی پروژه های ساخت نسل تازه ای از سیستم های پرتابی برای حمل انسان به فضا و برعکس شود.

ناسا علاوه بر اینکه مشتری چنین راکت ها و کپسول هایی (برای حمل خدمه) است، استانداردها به خصوص در زمینه ایمنی فضانوردان را تعیین کرده و بر آنها نظارت خواهد کرد.

امید این است که با ایجاد یک فضای رقابتی توسط این سازمان بازارهای تازه برای فعالیت فضایی باز شود.
/ 0 نظر / 7 بازدید