تحلیل استاد دانشگاه کارولینا: انقلاب باورنکردنی...

استاد دانشگاه کارولینای شمالی در کتاب خود می‌نویسد: شاه با وجود ارتش و حمایت دولت های غربی توسط یک انقلاب مردمی مشهور و صلح آمیز سقوط می کند و رژیم انقلابی با رهبری شخصی به نام "امام" که در غرب به نام "آیت الله روح الله خمینی" شناخته شده است ، سر کار می‌آید.

 کتاب "انقلاب باورنکردنی در ایران" از جمله کتاب هایی است که در خصوص انقلاب اسلامی ایران توسط انتشارات دانشگاه هاروارد آمریکا در سال 2005 منتشر شده است. 

این کتاب توسط "چارلز کورزمان" استاد جامعه شناسی دانشگاه کارولینای شمالی نوشته شده است.

کورزمان در این کتاب با بازنگری سیر تکاملی انقلاب ایران از نتیجه غیر قابل پیش بینی اعتراضات مردمی سخن می گوید.

این کتاب با ارائه مقدمه ای از پیروزی انقلاب و حضور شاه در ایران در بخش های مختلف به اعتراضات مردمی، شکل گیری بسیج مردمی در مساجد، حضور مردم با مشت های گره کرده، شکل گیری انقلابی جاوید اشاره می کند.

کورزمان گرچه در عنوان این کتاب از لفظ "باورنکردنی" استفاده کرده اما با بیانی صریح به شرح وقایع سقوط حکومت پهلوی می پردازد.

وی در کتاب خود آورده است: "محمد رضا پهلوی‌ همچنان بر تخت سلطنت باقی خواهد ماند ." این جمله تحلیل یک مقام ارشد سازمان سیا در اکتبر سال 1978 است. صد روز بعد، شاه با وجود ارتش و حمایت دولت های غربی توسط یک انقلاب مردمی مشهور و صلح آمیز سقوط می کند.

این رژیم انقلابی به رهبری شخصی به نام "امام" که در غرب به نام 
"آیت الله روح الله خمینی" شناخته شده است ، سر کار آمد.

وی با استفاده از اظهارات شاهدان عینی این واقعه و همچنین مصاحبه‌های محرمانه و اسناد زیرزمینی و بیان فضای پر از هرج و مرج آن زمان این انقلاب را قابل پیش‌بینی می‌داند.

کورزمان ادامه می دهد: مردم آن زمان تحت تاثیر شرایط و شاید به پیروی از یکدیگر در تظاهرات شرکت می‌کردند، ولی این راه آنچنان روشن بود که که اگر به آن آگاهی داشتند خیلی زودتر پیروز می شدند.

وی می نویسد: اما زمانی که مردم ایران همچون "ویلیام سیلوان" آخرین سفیر آمریکا در ایران، فکر کردن در خصوص یک پدیده غیر قابل باور را آغاز کردند توانستند به راحتی پیروزی را برای خود رقم بززند.

کورزمان اخیرا" تحقیقاتی در حوزه مطالعات اسلامی انجام داده است.
/ 0 نظر / 6 بازدید