اینجا نه لهستانه، نه آفریقای جنوبی، ایرانه...

"ریچارد هاوس" معتقد است: باید با سرمایه گذاری بیشتر بر روی "نهضت سبز"در این فرصت تاریخی، به دنبال" تغییرات سیاسی" و نهایتا "تغییر رژیم" با مدل لهستان و آفریقای جنوبی در ایران بود.
به گزارش"جهان" ،" گرسون" نویسنده مقاله ای در روزنامه آمریکایی "واشنگتن پست" که خود را طرفدار سیاست های همکار "رئالیست" قدیمی اش "ریچارد هاوس" رییس کنونی شورای روابط خارجی آمریکا خوانده است، می گوید: ما "رئالیست ها" معتقدیم باید با حمایت از "سبزها" در ایران سیاست تغییر رژیم در ایران را دنبال کرد. 

وی می نویسد: ریچارد هاوس معتقد است میزان موفقیت سیاست "تعامل با ایران" را باید از روی بازده های آن ارزیابی کرد و تا به حال پیگیری این سیاست نتیجه ای نداشته است. 

به نوشته این روزنامه، مذاکرات هسته ای با ایران نتیجه ای برای دولت آمریکا نداشته است لذا باید با سرمایه گذاری بیشتر بر روی "نهضت سبز" ایران در این فرصت تاریخی به دنبال" تغییرات سیاسی" و نهایتا "تغییر رژیم" در ایران بود. 

هاوس معتقد است هرچند تغییرسیاسی در ایران نخواهد توانست تمامی مشکلات فی مابین آمریکا و ایران را حل کند اما این مساله اوضاع را متعادل تر خواهد کرد . 

نویسنده در ادامه می نویسد وقتی صحبت از تغییر رژیم در ایران می شود بسیاری روش تغییر رژیم در عراق و حمله نظامی برایشان تداعی می شود ولی بایستی گفت که در خصوص ایران می توان مدل های تغییر رژیم در آفریقای جنوبی و لهستان را به کار بست. 

وی در ادامه مقاله می نویسد : شکی وجود ندارد که باید در خصوص ایران مثل عراق عمل نکرد و بایستی به شیوه لهستان و آفریقای جنوبی عمل کرد ولی سوال اینجاست که آیا ایران آماده چنین تغییری است؟ 

وی سپس در پاسخ به سوال خود می نویسد : پاسخ این سوال را باید در 22 بهمن گرفت و دید که آیا مردم از درخواست برخی رهبران سبزها برای آشوب در این روز استقبال خواهند کرد یا نه. 

/ 0 نظر / 7 بازدید