گرفتاری اوباما در پیچ‌وخم بودجه 2011 آمریکا...

نشریه تخصصی اکونومیست طی تحلیلی در خصوص بودجه 2011 میلادی آمریکا نوشت، باراک اوباما بین افزایش کسری بودجه، رشد فزاینده بیکاری و چالشهای سیاسی شدید در آمریکا گرفتار شده است.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، اکونومیست افزود، نشست هفته گذشته اوباما با نمایندگان جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا راه را برای ارائه و پیشنهاد بودجه 2011 میلادی آمریکا هموار کرده است . اوباما در این نشست از نمایندگان جمهوری خواه خواست تا نظرات و انتقادات خود را در خصوص بودجه سال 2011 آمریکا مطرح کنند و پیشنهادات خود را برای حل معضلات و چالشهای اقتصادی این کشور ارائه دهند .
یکی از مهمترین موضوعات مورد بحث در این نشست کسری بودجه سنگین آمریکا بوده است. در واقع مساله افزایش کسری بودجه آمریکا از دهه 1990 میلادی و دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون تا این حد موجب نگرانی کارشناسان و مردم آمریکا نشده است . البته کلینتون توانست کسری بودجه آمریکا را به مازاد بودجه تبدیل و دولت را به جورج بوش تحویل دهد . ولی بوش با آغاز دو جنگ بزرگ و فرسایشی ، دو برنامه کاهش مالیاتی و زمینه سازی بحران مالی و اقتصادی ، بار دیگر آمریکا را با کسری بودجه بی سابقه ای روبرو کرد .
اوباما و مشاوران اقتصادی او تلاش زیادی را آغاز کردند تا مردم آمریکا را متقاعد کنند که شرایط سخت اقتصادی کنونی آمریکا در واقع از دولت بوش به ارث رسیده است. دولت اوباما در شرایط کنونی که اقتصاد آمریکا به شدت به حمایتهای دولتی و هزینه های دولتی نیاز دارد نمی تواند میزان هزینه های خود را کاهش دهد و اجرای بسته های محرک مالی و اقتصادی را متوقف کند.
بر اساس گزارش کاخ سفید دولت آمریکا در بودجه 2011 بیش از 120 برنامه اجتماعی خود را حذف کرده است که این مساله موجب کاهش 20 میلیارد دلاری هزینه های بودجه خواهد شد . در حالی که اکثر کارشناسان اقتصادی بر این باورند که بخش زیادی از رشد اقتصادی 5.7 درصدی آمریکا در سه ماه پایانی 2009 مربوط به هزینه های دولتی بوده دولت واشنگتن نمی تواند اجرای بسته محرک 787 میلیارد دلاری را متوقف کند. البته افزایش کسری بودجه مهمترین و بزرگترین نگرانی و چالش اقتصادی دولت اوباما به شمار نمی رود . مهمتر از آن مساله بیکاری و اشتغال زایی در اقتصاد بحران زده آمریکا است .
در اوایل دهه 1980 میلادی در زمان رونالد ریگان و در اواخر دهه 1990 در زمان بیل کلینتون نرخ بیکاری و میزان محبوبیت روسای جمهور آمریکا ارتباط به شدت نزدیک و معنا داری داشت. شرایط شکننده کنونی اقتصاد آمریکا و نرخ بیکاری دو رقمی این کشور نیز موجب شده تا میزان محبوبیت اوباما به شدت کاهش یابد.
سوال اصلی این است که آیا اوباما می تواند بار دیگر بیکاران آمریکایی را به سر کار برگرداند؟ دولت اوباما قصد دارد با ایجاد انگیزه برای بنگاههای اقتصادی کوچک و معافیت مالیاتی 5000 دلاری برای استخدام هر نیروی کار جدید، میزان اشتغال را افزایش داده و نرخ بیکاری را کاهش دهد. البته به نظر می رسد دولت اوباما خیلی دیر به فکر کمک به بنگاههای اقتصادی کوچک افتاده است. بنگاهها و شرکتهای اقتصادی کوچک که کمتر از 500 نفر کارمند دارند قلب تپنده اشتغال و بازار کار آمریکا به شمار می رود.
دفتر بودجه کنگره آمریکا طی گزارشی اعلام کرد ، میزان بدهی ملی آمریکا طی ده سال سه برابر افزایش یافته است. در حالی که دولت اوباما قصد دارد اجرای طرح اصلاح نظام بهداشت و بیمه را در اولویت قرار دهد ولی مردم آمریکا و کارشناسان اقتصادی معتقدند دولت این کشور باید اشتغال و کاهش نرخ بیکاری را در اولویت اصلی قرار دهد.
/ 0 نظر / 7 بازدید