تعطیلی موقت اعتماد ملی...

حزب اعتماد ملی از جمله احزاب اصلاح‌طلبی است که همزمان با آغاز به کار دولت نهم، فعالیت خود را به دبیر کلی مهدی کروبی، کاندیدای شکست خورده انتخابات ریاست‌جمهور نهم آغاز کرد. هدف از تاسیس این حزب و راه‌اندازی روزنامه اعتمادملی به گفته کروبی، آماده شدن برای انتخابات دهم ریاست‌جمهوری و نهادینه کردن تحزب در کشور بود. البته کروبی پیش از این عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز بود که عدم حمایت این حزب از کروبی در انتخابات 84 سبب شد تا فکر تشکیل حزب مستقل به ذهن او خطور کند.

از مجمع روحانیون تا اعتماد ملی

ابوالفضل شکوری، مهدی کروبی، رسول منتجب‌نیا و محمدباقر ذاکری؛ چهار عضو مجمع روحانیون بودند که در سال 84 با تشکیل حزب اعتمادملی، راه خود را از این تشکل روحانی جدا کردند. حزب اعتماد ملی در طول چهار سال فعالیتش جلسات هفتگی خود را به طور منظم برقرار کر د. تا هنگامه انتخابات ریاست‌جمهوری دهم، اوضاع این حزب به گفته مهدی کروبی بر وفق مراد بود اما در زمان آغاز مباحث انتخاباتی برخی اعضای این حزب ساز ناهماهنگ کوک کردند و عنوان داشتند که در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم از میرحسین موسوی حمایت خواهند کرد. البته در عین اینکه برخی اعضای اصلی حزب اعتماد ملی حمایت خود از کاندیدای دیگر را اعلام کرده‌اند اما برخی افراد سرشناس احزاب دیگر به یاری کروبی آمدند که از آن جمله می‌توان به غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران و علی ابطحی، عضو مجمع روحانیون مبارز اشاره کرد که احزاب‌شان از حامیان اصلی میرحسین موسوی بودند اما آنها به صف یاران کروبی در انتخابات پیوستند.

اعلام تعطیلی موقت اعتمادملی

پس از برگزاری انتخابات و قضایای پس از آن دفاتر احزاب اصلاح‌طلب مانند مشارکت و اعتمادملی از سوی دادستانی تهران پلمب شد. حزب مشارکت از آن پس ، جلسات شورای مرکزی را در خانه اعضا ادامه داد اما حزب اعتماد ملی فعالیت‌های خود را متوقف کرد و تعدادی از اعضای استان‌ها از ادامه فعالیت در این حزب انصراف دادند. پس از انتشار خبر عدم برگزاری جلسات هفتگی حزب اعتمادملی، قائم مقام این حزب به توضیح وضعیت این حزب چهارساله پرداخت. رسول منتجب‌نیا گفت: حزب اصولا فعالیتی در حال حاضر ندارد و به طور کامل تعطیل است. او همچنین به ایسنا گفت: برخی استان‌ها فعالیت خود را تعطیل کردند و منتظر مرکز ماندند و برخی استان‌ها هم فعالیت خود را همچنان ادامه می‌دهند و یکی، دو تا از استان‌ها نیز به خاطر اختلافی که بین خود داشتند و از مرکز نظارتی بر آنها انجام نگرفت، اطلاعیه دادند ‌یا اینکه اظهارنظرهایی کردند که خلاف قواعد حزبی بوده است و مخالفان نیز همین را بهانه کردند و گفتند حزب در برخی استان‌ها دچار انشعاب و تعلیق شده است. همانطور که منتجب‌نیا اشاره کرد، تعدادی از دفاتر این حزب اعلام انحلال کردند که از آن جمله نیز می‌توان به دفاتر استانی کردستان، کهگیلویه‌و‌بویر‌احمد و قزوین اشاره کرد.

ابهام در آینده
دفتر مرکزی این حزب نیز پس از انتخابات دچار مشکلاتی شد،‌به‌گونه‌ای که اخباری مبنی بر افزایش انتقاد‌های درونی نسبت به مواضع دبیر کل منتشر شده که صحت آن مشخص نیست. اعضای حزب طی ماه‌های گذشته، کمتر درحمایت از کروبی سخن گفته‌اند ولی هنگامی که کروبی اعلام کرد، دولت دهم را به رسمیت می‌شناسد، اعضای این حزب همراستا با او به تایید دولت احمدی‌نژاد پرداختند. کامران احمدیان، عضو شورای مرکزی این حزب گفت: دولت در حال فعالیت است و حتی سفرهای استانی با حضور رئیس‌جمهور در حال پیگیری است و بحثی در این مورد وجود ندارد، چرا که تنفیذ رهبری هم صورت گرفته است. محمد رئوف قادری ، دیگر عضو حزب اعتماد ملی نیز معتقد است: اظهارنظر اخیر آقای کروبی یکی از تصمیم‌های عاقلانه وی نسبت به انقلاب و رهبری بود و با سوابقی که آقای کروبی دارد، انتظار می‌رفت که وی چنین موضعی را اتخاذ کند. ربیع الله کمری هم با اشاره به اظهارات اخیر کروبی در خصوص دولت دهم می‌گوید: جریانات سیاسی باید در ساختار خود تجدیدنظر کنند و افراد تندرو و افراطی را از خود دور کنند چرا که عده‌ای حیات خود را در تندروی و تخریب شخصیت‌های نظام می‌دانند.اکنون اگر چه حزبی به نام اعتمادملی فعالیت بیرونی ندارد اما منتجب‌نیا تاکید دارد با رفع پلمب دفتر این حزب در تهران ، جلسات هفتگی همانند گذشته برقرار خواهد شد و انسجام به دفاتر استانی باز می‌گردد. ولی به نظر می‌رسد که حزب دچار مشکلات جدی شده و بازگشت آن به شرایط قبل دشوار باشد

/ 0 نظر / 6 بازدید