بازتاب کاوشگر ایرانی در رسانه های خارجی...

بازتاب پرتاب ماهواره «کاوشگر 3» در رسانه‌های خارجی
روزنامه «نیویورک‌تایمز» نوشت که کاوشگر 3، سومین ماهواره در نوع خود است که از ماه فوریه سال 2008 میلادی به فضا پرتاب می‌شود.
خبر پرتاب ماهواره ایرانی که قابلیت حمل راکت‌ حامل موجودات زنده را دارد در رسانه‌های جهانی بازتاب داشت.

به گزارش ایلنا به نقل از نیویورک‌ تایمز، مقام‌های ایران اعلام کردند که ماهواره‌ای موسوم به «کاوشگر 3» را که حامل یک موش، دو لاک‌پشت و کرم بود را به فضا پرتاب کرده‌اند.
بنا بر گزارش این روزنامه، پرتاب ماهواره کاوشگر 3 به لحاظ تاریخی با سی و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب ایران و همچنین بحث و گفت‌وگوهای قدرت‌های جهانی درباره برنامه هسته‌ای این کشور هم‌زمان شده است.
در ادامه این گزارش آمده است، کاوشگر 3، سومین ماهواره در نوع خود است که از ماه فوریه سال 2008 میلادی به فضا پرتاب می‌شود.
بی‌بی‌سی نیز در این‌باره گزارش داد که در مراسمی به مناسبت «روز ملی فناوری فضایی» که در محل سالن اجلاس سران در تهران برگزار شد از ماهواره ملی طلوع، نمونه مهندسی ماهواره ملی مصباح 2، ماهواره نوید علم و صنعت و نمونه مدل اولیه ماهواره بر سیمرغ و موتور این ماهواره بر رونمایی و راکتی کاوشگر به فضا پرتاب شد.
در این گزارش آمده است که رئیس دولت، وزیر علوم و تحقیقات و فناوری، وزیر دفاع، وزیر آموزش و پرورش و وزیر ارتباطات در این مراسم حضور داشتند و طی آن، نخستین مرکز پردازش تصاویر ماهواره‌ای ایران و آزمایشگاه سه بعدی مجازی ماهواره‌ای هم افتتاح و راکت کاوشگر 3 نیز با پیام احمدی‌نژاد به فضا پرتاب شد.
سال گذشته در چنین روزی، مقام‌های ایران از پرتاب ماهواره‌بر «سفیر 2» حامل ماهواره ملی امید خبر داده و اعلام کردند که این تجهیزات توسط مهندسان ایرانی طراحی و در سازمان صنایع هوا فضای ایران تهیه شده است.
مقام‌های ایران ماموریت ماهواره ملی طلوع را که امروز به فضا پرتاب شد تصویر برداری تک طیفی با تفکیک پذیری 50 متر و ذخیره و ارسال داده‌های تصویری به ایستگاه‌های زمینی دریافت تصویر توصیف کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، تصاویر تهیه شده توسط ماهواره طلوع می‌تواند در نقشه‌برداری زمین در مقیاس بزرگ، مطالعه و بررسی حوضچه‌های آبی و دریاها، مشاهده و ارزیابی آسیب‌های زیست محیطی و مطالعات علمی در زمینه منابع طبیعی به کار رود.
برای این ماهواره، که از نوع ارتفاع پائین معرفی شده، دو سال عمر مفید پیش‌بینی شده است.
خبرگزاری رویترز نیز در این‌باره گزارش داد که یک سال پس از پرتاب ماهواره امید به فضا، پرتاب آزمایشی موشک ماهواره‌بر «کاوشگر ۳» و همین طور رونمایی جدیدترین ماهواره‌بر جمهوری اسلامی با نام سیمرغ با حضور محمود احمدی‌نژاد و جمعی از دیگر مقام‌های دولت انجام شد.
بنا بر این گزارش، احتمال می‌رود پرتاب ماهواره ایرانی با نگرانی برخی کشورهای غربی همراه باشد.
خبرگزاری فرانسه نیز با پوشش خبری پرتاب این ماهواره گزارش داد که ایران خبر پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره بر کاوشگر-3 با محموله کپسول زیستی را اعلام کرد.

بنا بر این گزارش، تصاویری از داخل این کپسول پخش شده است چند جانور زنده را داخل آن نشان می‌دهد. این تصاویر همچنین جدا شدن ماهواره‌بر را از این کپسول نشان می‌دهد.
/ 0 نظر / 12 بازدید