انگلیس: ایران با ما قطع رابطه نکند

انگلیس: ایران با ما قطع رابطه نکنداسترس
سفیر انگلیس در نامه‌ای خطاب به رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ضمن تکرار برخی ادعاها گفته است که انگلیس از کاهش و یا قطع رابطه از سوی ایران متاسف خواهد شد و خواستار منصرف شدن ایران از این اقدام است.
انگلیس ضمن ادعای اینکه در امور داخلی ایران دخالت نمی‌کند اظهار داشت که قطع و یا کاهش رابطه دو کشور موجب تاسف خواهد شد و خواست تا این اقدام صورت نگیرد.

به گزارش خبرنگار «فردا» از لندن، وزارت امور خارجه انگلیس با انتشار نامه‌ سرگشاده سایمون گس، سفیر انگلیس در تهران، به یکی از نمایندگان ارشد مجلس شورای اسلامی به تلاش برخی نمایندگان مجلس برای قطع و یا کاهش ارتباط ایران با بریتانیا واکنش نشان داد.

مقامات ایران بارها تاکید کرده‌اند که برخی کشورهای غربی، همانند انگلیس در وقایع پس از انتخابات دخالت کرده‌اند. در همین حال، انگلیس نیز تلاش می‌کند تا در ادامه فشار بر جمهوری اسلامی ایران، تحریم‌‌های شدیدتری را علیه ایران وضع نماید.

سفیر انگلیس در تهران در نامه‌ خود خطاب به علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که هرگونه تصمیم مجلس ایران برای کاهش رابطه با بریتانیا، "موجب ناراحتی است".

وی ادعا کرد که سفارت انگلیس در تهران در وقایع اخیر دخالت نکرده است.

سفیر بریتانیا در ادامه مواضع دوپهلوی کشورش مدعی شد که در عین حال، انگلیس هرجا که لازم باشد از ایران انتقاد می‌کند!

اواخر سال میلادی گذشته، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، سفیر انگلیس را احضار نمود و به وی تذکر داد.

همچنین منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران نیز گفته بود که در صورت ادامه دخالت‌ بریتانیا در امور ایران و یاوه‌گوئی‌هایش، "تودهنی خواهد خورد."
روابط پرتنش

رابطه تهران – لندن در طول تاریخ همواره رابطه پرتنشی بوده است.
این رابطه پس از انقلاب اسلامی ایران نیز با توجه به مواضع بریتانیا نسبت به جمهوری اسلامی ایران، متلاطم بوده است.

پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در سال 1357، بریتانیا تمامی روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد. سفارت بریتانیا، 9 سال بعد در جمهوری اسلامی ایران بازگشایی شد.

در طول جنگ 8 ساله ایران با عراق نیز بریتانیا همگام با دیگر کشورهای غربی از کمک تسلیحاتی و دیگر کمک‌ها به صدام حسین جهت مقابله با جمهوری اسلامی ایران دریغ نکرد.

تنها یک‌سال پس از برقراری رابطه دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران با بریتانیا، امام خمینی(ره) در پی اهانت نویسنده بریتانیایی، سلمان رشدی به مسلمان و ارزش‌های دین اسلام فتوای معروف خود مبنی بر ارتداد سلمان رشدی را صادر نمودن؛ این اقدام ارزشی و بزرگ امام خمینی(ره) موجب قطع رابطه مجدد بریتانیا با جمهوری اسلامی ایران شد.

اما روابط دو طرف از سال 1369 مجددا در سطح کاردار موقت برقرار گردید.

با حضور سید محمد خاتمی در راس دولت موسوم به اصلاحات، روابط بریتانیا با ایران به حالت عادی برگشت. جک استراو، وزیر وقت امور خارجه بریتانیا در اولین سال دوره دوم ریاست جمهوری خاتمی بعنوان اولین مقام عالی‌رتبه بریتانیایی بود که از جمهوری اسلامی ایران دیدن می‌کرد. پیش از آن، کمال خرازی، وزیر امور خارجه وقت ایران در ژانویه 2000 میلادی به لندن رفته بود.

تجاوز مکرر اتباع بریتانیایی به آب‌های ایرانی یکی از دیگر مسائلی بود که هر از گاهی تنش در رابطه تهران – لندن را تشدید می‌کرد.

وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم و دخالت‌های بریتانیا نیز فاز جدیدی از تنش را در این رابطه رقم زد.

پیش‌تر یک منبع آگاه به «فردا» گفته بود که وضعیت رابطه ایران و بریتانیا به نحوه رفتار بریتانیا بستگی دارد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی اخیرا به دنبال کاهش و یا قطع رابطه جمهوری اسلامی ایران با بریتانیا بوده‌اند.
/ 0 نظر / 8 بازدید